سوله آکام فلز

«کتابت نور» منتشر شد

«کتابت نور؛ فیض خوشنویسی کلام روشن الهی» با خط استاد میرزا احمد نیریزی به اهتمام سعید نیکخواه آزاد منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در معرفی انتشارات کتاب نیستان از این کتاب آمده است: «این مصحف با ظاهر رسم‌الخطی بدیع و ابتکاری نو در چاپ کم‌رنگ‌تر حروف و با نیت مستفیض شدن از فضیلت کتابت آیات نور به زیور طبع آراسته شده است و با ارائه رسم‌الخط زیبا و صحیح و نمونه استاد خوشنویسی، استاد میرزا احمد نیریزی، به عنوان سرمشق، برای قلب‌های زلال و جان‌های مشتاق علاوه بر سعادت قرائت و تدبر در آیات مبین الهی، بستر کسب فیض کتابت کلام وحی را نیز به حسن و دقت فراهم آورده است، تا ضمن احیای این موروثه دینی و فرهنگی و هنری ایرانی – اسلامی، مؤانست و مجالست افزون در محضر منور قرآن کریم به تعمق و دریافت نور و معرفت بیشتر برای همه ارادتمندان و دوست‌داران و اساتید و حافظان و قاریان و خطاطان و هنرمندان بینجامد.

پس از نزول آیات منور قرآن کریم، قلم به شرافت و عظمت سوگند الهی، حرمت یافته است و آنچه می‌نگارد، تقدسی از جنس نور. کاتبان آیات روشن حضرت حق، به ذوق و ادب و هنر، قلم را در این ساحت قدسی به کمال صناعت رسانده و حرف حرف معجزه آسمانی و ربوبی را به تجمیل و تدقیق مکتوب کردند.

حُسن کتابت کلام فصیح و بلیغ خداوند همچون قرائت زیبا و شیوای آن، محل ظهور سیادت و قداست کتاب نورانی و عزیز حضرت رب شد و عرصه تجلی زیبایی‌شناسی در هنر و تمدن اسلامی.

این جمال و نیکویی به تاکیدات روایات متعالی حضرات معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) محکم و متقن شده است؛ احادیثی که اشاره به فضیلت خوشنویسی، زیبایی و حُسن نگارش آیات مصحف شریف دارند.

همزمان با ورود اسلام به ایران، نگارش این کتاب آسمانی به وسیله هنر خوشنویسی یکی از مرسوم‌ترین اقدامات ایرانیان بوده است. قرآن‌نویسی در طول قرن های متمادی در کشور ما ادامه یافته است و اوج این هنر ارزشمند را در عصر صفوی می‌توان دانست.

عشق و علاقه ایرانیان به اسلام و همچنین گرایش دیرینه آن‌ها به هنر، سبب پیدایش خوشنویسان بزرگ و خلق آثار بسیار ماندگاری از کتابت قرآن شده است.

یکی از مهم‌ترین نقش‌آفرینان تحول در عرصه هنر خوشنویسی قرآن، استاد میرزا احمد نیریزی است. او از بزرگترین خوشنویسان خط نسخ و کاتبان قرآن کریم در اواخر حکومت صفوی است، که بانی شیوه خاصی در خط نسخ شناخته می‌شود. شیوه ابداعی وی که مورد استقبال خوشنویسان پس از او قرار گرفت به نسخ ایرانی شهرت دارد.

امید که نشر نورانی مصحف شریف با رسم‌الخط جمیل این استاد هنرمند ایرانی، قلب‌ها و قلم‌ها را به انوار قرآن کریم روشن‌تر سازد.»

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

از آموزش و اقتصاد تا فرهنگ و سبک زندگی با پدیده‌ بلاگری-پیام امروز

این روز‌ها فقط هنرپیشه‌های فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی نیستند که باید چهره‌ای مقبول از خودشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *