تقاضای روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به این کشور

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، با بیان اینکه تلاش داریم سقف روابط تجاری ایران و روسیه را در سال جاری به پنج میلیارد دلار برسانیم، گفت: روسیه در مورد تامین مصالح ساختمانی تقاضای زیادی از ما دارد و در همین رابطه لیستی را به ما ارائه داده و ان شاءالله در آینده  تیمی در  این ارتباط به روسیه اعزام می شود تا در مورد این موضوع با مقامات روسیه  صحبت و رایزنی کند. 

به گزارش ایسنا، مهدی صفری در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه روسیه به تهران و اراده دو کشور برای گسترش تعاملات تجاری و بازرگانی با یکدیگر افزود: ما با روسیه در حوزه های تجارت، ترانزیت، انرژی و … همکاری های خوبی داریم. در بخش تجارت تلاش داریم که سقف روابط دو کشور در این حوزه را به پنج میلیارد دلار برسانیم، در مورد انرژی نیز در حوزه سوآپ نفت و گاز در حال همکاری با یکدیگر هستیم. 

صفری همچنین با بیان اینکه در بخش ترانزیت نیز قرار است برای گسترش همکاری های دو کشور در این زمینه یک هیات بلندپایه ای به روسیه سفر کند، افزود: در حال حاضر از طریق کریدور شمال – جنوب، کالاهایی از هند به سمت آسیای مرکزی، روسیه و قفقاز ترانزیت شده است و تلاش بر این است که حجم ترانزیت در این حوزه از ۱۵ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن در سال جاری ارتقاء پیدا کند. 

این دیپلمات ارشد کشورمان در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگاران با بیان اینکه روسیه در مورد مصالح ساختمانی تقاضاهای زیادی دارد و در این زمینه لیستی را ارائه داده است، خاطرنشان کرد: ان شاءالله قرار است تیمی به آنجا اعزام شود که در این ارتباط و موضوع صادرات این مصالح  با مقامات روسیه رایزنی و گفت وگو کند. 

صفری همچنین به موضوع غلات نیز اشاره کرد و گفت: قرار است از اول ماه ژوئن سهمیه مشخص شده در مورد غلات برداشته شود. ما قراردادهای خوبی با روسیه در حوزه غلات بسته ایم و فکر می کنیم که سقف تعامل دو کشور در حوزه غلات از جمله گندم، جو و دانه های روغنی به پنج میلیون تن برسد. 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، همچنین در مورد سرنوشت وام پنج میلیارد دلاری که روسیه قرار بود به ایران برای توسعه نیروگاه ها ارائه دهد، گفت: این مربوط به سابق است، در دو مورد این موضوع اجرایی شده از جمله در حوزه راه آهن اینچه برون به گرمسار و همچنین نیروگاهی که در بندرعباس است، دو نیروگاه دیگر یکی در اهواز و یکی دیگر در منطقه دیگر در جهت تصویب در روسیه قرار دارد و در مورد مابقی هم‌ پروژه هایی در این زمینه در حال معرفی آست 

وی همچنین در مورد راه آهن رشت – آستارا نیز گفت: در این زمینه قرار است کار دو جانبه و یا سه جانبه ای صورت بگیرد. قرار است آقای لاورف در سفر به آذربایجان با مقامات آذربایجانی برای همکاری در این پروژه صحبت کند و اگر به نتیجه برسد به صورت سه جانبه پیگیری می شود و اگر آذربایجان تصمیم برای همکاری نداشته باشد پروژه به صورت مشترک از سوی ایران و روسیه دنبال می شود. 

صفری همچنین در مورد فاز دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر که دچار مشکلات مالی بود و مسائل مرتبط با آن گفت:  در سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران تصمیم بر این گرفته شد که در قالب صادراتی که ما به آنجا داریم و به صورت تهاتر بدهی که وجود دارد پرداخت شود. 

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

اعلام اسامی اعضای هیأت رئیسه سنی مجلس دوازدهم-پیام امروز

مهدی عبدالملکی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره فعالیت قوه مقننه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *