سوله آکام فلز

عوارض روانی و اجتماعی کرونا برای دانشجویان آزار دهنده است

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه عوارض روانی و اجتماعی حاصل از همه گیری کرونا آزاردهنده برای دانشحویان بوده و هست. گفت: شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه، فضایی را ایجاد کرده است که باید نسبت به حمایت و حفاظت هر چه بیشتر از دانشجویان توجه شود.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالله معتمدی در مراسم گردهمایی اعضای هیئت علمی این دانشگاه با اشاره تلاش های انجام شده در تدوین سند راهبردی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: با همکاری و همدلی اعضای هیئت علمی و دانشکده ها، برنامه راهبردی سال ۱۴۰۱ تدوین و برای اجرا به دانشکده ها ابلاغ شده است و امسال نخستین سال اجرای این برنامه است. کار بسیار مهمی که انجام شده، این است اختیارات مالی برای اجرای برنامه های راهبردی در دانشکده ها به دانشکده ها واگذار شده است. به همین دلیل از دانشکده ها خواسته‌ایم هزینه‌های هر کدام از برنامه های اعلام شده را مشخص کنند تا بر اساس توافق نامه ای که با رئیس دانشکده انجام شده است اعتبار مورد نیاز تامین و در اختیار رئیس دانشکده قرار گیرد.

وی ادامه داد: فرآیندهای برنامه راهبری نیز بازتعریف می شوند و دیگر برگزاری نشست ها در معاونت آموزشی تعریف نمی‌شود بلکه برنامه ها را رئیس دانشکده در شورای راهبردی دانشکده مطرح می‌کند و در آن شورا برای چگونگی اجرا و هزینه کرد برنامه های راهبردی دانشکده تصمیم گیری می کنند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان کرد: البته اگر موضوعی در برنامه راهبردی نیست و پیش بینی نشده است، این موضوع در ساز و کارهای قبلی قرار می گیرد. ما بر اساس برنامه راهبردی ما از آنچه شما گفته اید و پیشنهاد داده اید حمایت می‌کنیم. انتظار است که برنامه سال بعد بسیار عمیق تر و معنادار تر از برنامه های سال جاری باشد.

وی با اشاره به هدفمندی پژوهش به عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه راهبردی دانشگاه، پیشنهاد کرد: با کمک و حمایت مجموعه ها، نهادها و دستگاه های بیرون از دانشگاه، پروژه های کلان برای اثر بخشی علوم انسانی در جامعه، تعریف و تبدیل به چندین رساله دکتری شود تا از محل آن پروژه ها، دانشجویان دکتری و استادان حمایت مالی شوند.

به گفته وی، نخستین گام در این خصوص با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و جذب حمایت مالی از آن نهاد برداشته شده است. همچنین استفاده از دانشجویان پسادکتری در انجام پروژه های مختلف به دلیل تجربه های متعدد پژوهشی که دارند و حمایت مالی از آنها، می تواند منجر به انجام خدمت معنادار در جامعه شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر تحول علوم انسانی به عنوان ماموریت و مسئولیت مهم این دانشگاه، گفت: انتظار داریم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به ظرفیت دانشگاه علامه طباطبائی، کمک کند تا بتوانیم این ماموریت را در قالب یک پروژه مستمر چند ساله به شکل هدفمند به انجام برسانیم.

وی با اشاره به عوارض روانی و اجتماعی کرونا و حضوری شدن فضای آموزشی دانشگاه ها در ترم جاری، خاطر نشان کرد:  عوارض روانی و اجتماعی حاصل از همه گیری کرونا آزاردهنده بوده و هست. بر اساس تحقیقات انجام شده، جوان ها در سنین بین ۱۸ تا ۲۴ سالگی دچار سردرگمی در نقشه و هویت هستند. شرایط سنی به همراه شرایطی که کرونا ایجاد کرد.

معتمدی تاکید کرد: همچنین شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه، فضایی را ایجاد کرده است که باید نسبت به حمایت و حفاظت هر چه بیشتر از دانشجویان توجه شود. باید برای آنها برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم از آسیب های احتمالی پیشگیری کنیم و در این فضای تاثیرگذار شبکه های اجتماعی، مسیری را برای سبک زندگی سودمند دانشجویان رقم بزنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی  تاکید کرد: در این زمینه به کمک و راهنمایی استادان و اعضای هیئت نیاز داریم چرا که اگر زندگی دانشجویان ما به صورت نامناسب پیش برود، دچار خسارت بزرگ خواهیم شد. این دانشجویان در آینده مدیران و مسئولان جامعه ما خواهند بود. آنها فرزندان ما هستند که نیاز به کمک دارند هرچند خودشان این نیاز را احساس نکنند.

وی همچنین درخواست می کنم روی این قضیه متمرکز شویم که چگونه می توانیم با محبت به دانشجویان از ظرفیت آنها و شرایط ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم.

وی در پایان به برگزاری برنامه ویژه برای استادان نو ورود در تابستان ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: همه استادان در رشته های تخصصی خود صاحبنظر هستند ولی ارتقا مهارت های معلمی و نیازهای معرفتی سبب می شود تا از ظرفیت های خود در کلاس ها بیشتر استفاده کنیم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

سواد سلامت محدود حدود ۴۴ درصد جمعیت بالغ ایرانی-پیام امروز

صابر جباری با اشاره به هفته ملی سلامت مردان به تشریح برنامه‌ها پرداخت و اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *