یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

علائم شایع زیرسویه‌های جدید کرونا/ کدام افراد در معرض خطر بستری شدن هستند؟

حمید عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره علائم زیرسویه‌های جدید اومیکرون اظهار کرد: علائم زیرسویه‌های جدید کرونا با سویه‌های قبلی تفاوت چندانی ندارد؛ همچنین شدت علائم تفاوت فاحشی با سویه اومیکرون نشان نمی‌دهد.

علائم زیرسویه‌های جدید کرونا

وی افزود: عمده بیماران مراجعه‌کننده دارای علائمی نظیر تب، گلودرد، بدن‌درد و سرفه هستند و درصدی قابل توجه از بیماران کرونایی نیز دچار علائم گوارشی نظیر اسهال و استفراغ و تهوع و بی‌اشتهایی می‌شوند.

چه‌کسانی در معرض خطر بستری‌شدن هستند؟

عمادی ادامه داد: زیرسویه‌های جدید اومیکرون در اکثر افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند علائم بسیار شدیدی ایجاد نمی‌کند اما بین افرادی که واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند، افراد دچار سیستم ایمنی ضعیف، سالمندان، بیماران مبتلا به سرطان که داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند؛ بیماران پیوندی و افراد مصرف‌کننده داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، بیماری ممکن است خطرناک و منجر به بستری شود.

کدام افراد باید دوز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: توصیه می‌کنیم افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای ذکرشده، در صورتی که ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن کرونا به آنها گذشته است دوز یادآور واکسن را تزریق کنند.

زمان بروز پیک جدید کرونا مشخص نیست

وی درباره زمان بروز پیک جدید کرونا در کشور تصریح کرد: تعداد بیماران در حال افزایش است اما تجربه‌های قبلی درباره ویروس کرونا نشان داده است که نمی‌توان پیش‌بینی‌ دقیقی از ماه‌های آینده داشت، با وجود این، می‌توان گفت که اتفاقات ماه‌های آینده به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد.

در صورت بروز علائم چه‌کار کنیم؟

عمادی با ابراز اینکه “اگر میزان رعایت نکات بهداشتی افزایش یابد امیدواریم موج هشتم کرونا با شدت زیادی رخ ندهد”، تأکید کرد: در صورتی که فردی علائم سرماخوردگی و سایر علائم گفته‌شده را دارد باید از حضور در اماکن عمومی و تجمعات پرهیز کند. مردم دست‌های خود را به‌خوبی با آب و صابون شست‌وشو دهند و در محیط‌های سربسته و شلوغ حتماً از ماسک استفاده کنند.

انتهای پیام/+

حتما ببینید

فیلم| پالماخیم؛ پاشنه آشیل ارتش اسرائیل/ قسمت اول

– اخبار رسانه ها – به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از آنجا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *